| Weight | 4.67 lbs |
| Action | Revolver |
| Sights | Fixed Sights |
| Capacity | 6 Rounds |
| Color | Color Case Hardened |
| Material | Steel |
| Barrel Length | 7.5" |
| Finish | Case Hardened |
| Model | SAA |
| Type | Single Action Only |
| Caliber | 45 Colt |
| Manufacturer | Colt's Manufacturing |
| Weight | 4.67 lbs |
| Action | Revolver |
| Sights | Fixed Sights |
| Capacity | 6 Rounds |
| Color | Color Case Hardened |
| Material | Steel |
| Barrel Length | 7.5" |
| Finish | Case Hardened |
| Model | SAA |
| Type | Single Action Only |
| Caliber | 45 Colt |
| Manufacturer | Colt's Manufacturing |