| Weight | 3.75 lbs |
| Action | Semi-automatic |
| Sights | Novak Night Sights |
| Capacity | 7 Rounds |
| Color | Black, Flat Dark Earth |
| Material | Alloy |
| Barrel Length | 3" |
| Size | Officer |
| Finish | Cerakote |
| Model | Defender |
| Type | 1911 |
| Caliber | 45 ACP |
| Manufacturer | Colt's Manufacturing |
| Weight | 3.75 lbs |
| Action | Semi-automatic |
| Sights | Novak Night Sights |
| Capacity | 7 Rounds |
| Color | Black, Flat Dark Earth |
| Material | Alloy |
| Barrel Length | 3" |
| Size | Officer |
| Finish | Cerakote |
| Model | Defender |
| Type | 1911 |
| Caliber | 45 ACP |
| Manufacturer | Colt's Manufacturing |