| Weight | 9.75 lbs |
| Action | Lever |
| Sights | Adjustable Rear Sight |
| Capacity | 8 Rounds |
| Color | Blue |
| Barrel Length | 26" |
| Finish | Color Case Hardened |
| Model | 1894 |
| Type | Lever |
| Caliber | 30-30 Winchester |
| Manufacturer | Cimarron |
| Weight | 9.75 lbs |
| Action | Lever |
| Sights | Adjustable Rear Sight |
| Capacity | 8 Rounds |
| Color | Blue |
| Barrel Length | 26" |
| Finish | Color Case Hardened |
| Model | 1894 |
| Type | Lever |
| Caliber | 30-30 Winchester |
| Manufacturer | Cimarron |